Redakce | Úterý, 13. květen 2025 |

Výraz home office zdomácněl i v našich krajích natolik, že nejenže jej jako benefit nabízí drtivá většina zaměstnavatelů (Hospodářské komoře to v roce 2023 potvrdilo celých 93 % z nich), ale s variantou práce na dálku už počítá i novela Zákoníku práce. Ať už z domova pracujete jako zaměstnanec, nebo podnikáte, k dosažení co nejlepších výkonů by pro vás alfou i omegou mělo být zajištění vhodných podmínek k práci. Co by měla taková domácí pracovna splňovat?
Především by vás v ní nemělo nic rušit – tak, abyste ošálili svůj mozek a on dokázal „zapomenout", že jste doma. V opačném případě je těžké se vyhnout všemožnému rozptylování – pračka volá po nakrmení, lednička naopak po vyplenění, pohodlný gauč slibuje úlevu vaší krční páteře a nedaleká televize zase lepší program než váš monitor.
A co teprve, když se k nim přidají ti, kteří svá přání dokážou verbalizovat nahlas! Ostatní členové rodiny, jimž se stýská nebo mají pocit, že jste ideálním adeptem na to, skočit koupit čerstvé pečivo či vyzvednout zásilku na poště, protože oni,na rozdíl od vás, jsou přece v práci. Ani domácího mazlíčka neošálíte – na to, že jste nikam neodešli, má totiž čuch, a vy mu vždycky umíte tak pěkně házet míček!
Rady psychologů obvykle začínají u vyvěšení cedulky NERUŠIT, PRACUJI, pokračují pevně stanoveným časovým harmonogramem a končí u převlečení se z domácího do pracovního oblečení, jako byste se skutečně chystali opustit domov a před usednutím k pracovnímu stolu se teleportovat na jiné místo. Základní pravidlo přitom zní: pracovna je určena k práci.
Zdá se to jako zbytečná rada? Ale kdeže! Pojmenování pevně daného místa, které má být vaším pracovním prostorem, je velmi důležité. Nic víc a nic míň na něm nedělejte, dopřejte svému mozku jednoznačnou instrukci. V každém případě, i s dokonale podpůrnou rodinou a dostatečnou sebekázní zůstává klíčový samotný prostor, tedy vaše pracovna či pracovní kout.
Ideální je samostatná místnost
Z mnoha výše uvedených důvodů je nejlepší samostatná pracovna – místnost s dveřmi, které můžete použít jako fyzickou bariéru mezi soukromým a pracovním světem. Jste-li ve fázi přípravy projektu budoucího domova, zvažte především dostatek přirozeného denního světla – tedy umístění pracovny přizpůsobte správné kombinaci světových stran a své obvyklé pracovní doby. Pro skřivana, nejaktivnějšího v dopoledních hodinách, budou vhodná okna orientovaná na opačnou stranu než pro sovu, ožívající až po obědě.
Hledáte-li místo pro práci v již existujícím domě, popřemýšlejte o možné změně využití podkroví či komory – možná by se předměty v nich uložené vešly i jinam, ve prospěch vašeho klidu na práci.
Pokud takovou volnou místnost nenajdete, zvažte přepažení nábytkem či paravánem – ideálně v klidové části domu. Ložnice bude s ohledem na aktivity zbylých členů rodiny rozhodně vhodnější než obývací pokoj. Pokud ani to není možné, vytvořte si alespoň pracovní kout – a s hledáním opět začněte co nejdál od rušivých elementů – dětského pokoje, obýváku i kuchyně.
Naprosto dokonalého řešení dosáhli Petr a Petra ve svém domě v Modrých Horách na Moravě. Z domu pracují oba, využili maximálního prosklení a mezi svými pracovnami mají útulný koutek pro společné posezení při pauze na kávu. Stačí jim přitom na sebe kývnout přes sklo. Celý den jsou v optickém kontaktu, a přesto mohou nerušeně pracovat každý ve svém.
Tuto návštěvu jsme vám přinesli v čísle D&S 3/2024.
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Jaké použít barvy?
Pracovníci švédské Lundské univerzity před časem zkoumali vliv barev na náladu a soustředění pracovníků a z výsledků vyplynulo, že zatímco modrá barva je uklidňovala, červená naopak zvyšovala stres – té tedy radí se v pracovním prostředí raději vyhnout. Tlumené pastelové barvy budou rozhodně vhodnější než ostré a nedoporučují se ani žádné křiklavé či dramatické vzory tapet. Chybu rozhodně neuděláte, obklopíte-li se v co největší míře dřevem či dřevěnými dekory a přírodními motivy.
„Volbu barev do pracovny by měla ovlivnit nejen velikost místnosti, ale také vaše pracovní zaměření. Kreativitu povzbuzuje žlutá a oranžová, naopak pro analytiky se hodí modrá, která pomáhá soustředění a zvyšuje produktivitu, psychicky náročným profesím pak svědčí zelená. V pracovně neuděláte chybu ani s bílou nebo světle šedou, alespoň jedna stěna by pak ale měla fádnost takové výmalby barevně rozbít," doporučují pracovníci firmy Isotra zabývající se stínicí technikou.
K vytvoření pracovního koutu lze využít i galerii v patře. Veškeré dění v domě tak máte jako na dlani. Předpokládá to ovšem, že v době vaší práce není doma žádný rušivý element. Řešení vhodné např. do rodin s již odrostlými dětmi.
Projekt: Daniela Bičišťová, Realizace: JIMBER, Roubené stavby s.r.o., Foto: Martin Zeman
Tuto návštěvu jsme vám přinesli v časopisu sruby&ROUBENKY 1/2025
Posviťte si na svou práci
Přirozené denní světlo je třeba vhodně doplnit i tím umělým, případně i ambientním (jemné LED světlo nevytvářející ostré přechody, oslnění a stíny, které podporuje pohodu a relaxaci). Ze studie Lundské univerzity vyplývá i silný vliv správné míry interiérového osvětlení na schopnost odvádět kvalitní práci. Stejně, jako má negativní vliv nedostatek kvalitního světla (způsobuje zhoršení soustředění, únavu, nepohodu, bolest očí či hlavy, a dokonce až deprese či jiné psychické problémy), škodí i to příliš ostré či silné (opět hrozí bolest očí a hlavy, pozor je třeba dát také na různé odlesky a nežádoucí stíny). Přílišné denní světlo lze regulovat stínicí technikou (rolety, žaluzie, závěsy, okenní fólie). Snažte se vybírat svítidla navržená tak, aby vydávala světlo, které se odráží od stěn, stropů a jiných předmětů.
Pracovní stůl umístěte blízko oken, abyste mohli co nejlépe využívat přirozené denní světlo. Nezapomínejte však na vhodné stínění, aby se vám slunce neodráželo v monitoru. Foto: Elena Hryhorová
Co by ve vaší pracovně nemělo chybět
- Vhodný stůl – v nabídce jsou i výškově nastavitelné či polohovací. Záleží na povaze vaší práce, stráveném čase i vašich návycích, zda byste takový ocenili. Základem je správná výška, tzn. tak, abyste měli předloktí při psaní na klávesnici ve vodorovné poloze. Rozhodně ale nešetřete na velikosti pracovní plochy (Využíváte někdy druhý monitor? Míváte otevřených několik šanonů s dokumenty? Nechcete si kvůli nedostatku místa drcnutím loktu vylít kávu do notebooku?) a vhodně zvoleném povrchu desky – měla by být odolná a snadno udržovatelná. Dřevo je příjemné na omak a dodá vám pocit klidu a tepla, sklo nebo kov zase místu dodají moderní šmrnc. Jen pozor na kombinaci s osvětlením – odlesky v očích soustředění na výkon nesvědčí.
- Ergonomická židle – jestli byste na něčem neměli šetřit a výběr skutečně nepodcenit, je to právě ten kus nábytku, na kterém budete při práci sedět. Nejen v pozdějším věku, ale doslova každý den vám po několika hodinách sezení poděkuje tolik částí vašeho těla, že existenci některých z nich ani netušíte. Židli si před koupí osobně dobře vyzkoušejte, nákup naslepo určitě nedoporučujeme.
-
Úložné prostory– poličky, skříňky, regály, kontejnery... Promyslete si, kolik věcí při své práci používáte a potřebujete, a to jak každodenně (ty budete potřebovat mít co nejblíže), tak pro občasné dohledání. Čas, který byste trávili přecházením domu, nedejbože hledáním, kde jsou vlastně uloženy, určitě dokážete využít smysluplněji. Protáhnout si občas tělo samozřejmě neuškodí, ale nežádoucímu vyrušení z koncentrace v ten nejméně vhodný okamžik lze předejít, když budete mít všechny pracovní věci přehledně uspořádané a v dosahu.
V pracovně oceníte jak dostatek odkládacích a úložných míst, tak osobní připomínky – fotografie blízkých, předměty, ke kterým máte pozitivní vztah. Vytvoříte si tak místo, které bude opravdu „vaše" a budete se v něm cítit pohodlně.
Autor projektu: jh PROJEKT CEKOV s.r.o, Realizace: 2020, PENATUS s.r.o., Foto: Martin Zeman
Tuto návštěvu jsme vám přinesli v čísle D&S 1/2024 - Nástěnka – opět záleží na povaze vaší práce, ale mít před sebou vizualizovaný například seznam denních úkolů, kde si je postupně odškrtáváte, má pozitivní vliv na výkon. Každá fajfka za splněný bod vám dodá kýžený pocit uspokojení, který přináší energii pro další efektivní činnost.
- Hodiny – ačkoli se dnes mohou jevit jako přežitek, když vám při zamyšleném bloumání oko spočine na hodinových ručičkách, váš mozek jako by obdržel pokyn od neviditelného bosse. Může vás dle situace uklidnit, že vytýčenou práci stíháte, nebo naopak nakopnout k vyšším výkonům. Jen pozor na zvuk, který vydávají – někoho může pravidelné tikání uklidňovat, jiného rušit od soustředění.
- Fotografie rodiny, připomínky vašich koníčků – dodají vašemu pracovnímu místu pocit známosti, autenticity, blízkosti toho, co máte rádi. Zároveň mohou fungovat jako drobná motivace, pro koho a pro co svou práci vykonáváte.
- Květiny – nejenže se postarají o výměnu vzduchu, ale je prokázáno, že kontakt s přírodou na nás má pozitivní vliv. A že zelená uklidňuje, ví i malé děcko. Pokud se při práci zaseknete, zíráním do zeleně nic nezkazíte, právě naopak.
- Místo na odpočinek – pokud to možnosti vaší pracovny dovolí, dopřejte si i místo na pohodlnou sedačku či křeslo. Budete-li potřebovat pauzu, můžete si dovolit malý relax, aniž byste riskovali, že cestou do obýváku ztratíte nit nebo podlehnete klamnému dojmu, že už „padla".
David jako kreativec ve své pracovně tráví celé dny, a tak její promýšlení nepodcenil. Kromě velkorysého prosklení i pracovní plochy si v ní dopřál i spací patro. Architektonický návrh a projekt: Ing. arch. Miloš Černý, Realizace: Ing. Tomáš Kloubek, Foto: Jiří Ernest
Tuto návštěvu jsme vám přinesli v čísle D&S 3/2024
Foto: Jiří Ernest
Tento článek vyšel v časopisu DŘEVO&stavby 2/2025
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 119 Kč
koupit časopis
AUTOR ČLÁNKU: DAGMAR DIGMA ČECHOVÁ pro časopis DŘEVO&stavby